Single post

5 Adımda İyi Hissetmek

5 Adımda İyi Hissetmek


Yarın Pazartesi. Karantinada da olsak, işe dönüşümlü de gitsek yeni bir haftanın başlangıcı çoğu kişi için zordur. Bu başlangıçları kolaylaştırmak için neler yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bazen çok küçük egzersizler hayatınızda büyük değişikliklere yol açabilir. Bunlardan biri de kendiniz için yarattığınız küçük sessizlik molaları. ”Bütün gün ofisteyim, ne sessizlik molasından bahsediyorsun!” diyenlerin de işine yarayacak 5 adımlık ”self sessizlik” programı karşınızda…
 
1. Sessizlik molanızın planını yapın, plan yapmakla kalmayın, çevrenizdekilerden bu molayı isteyin!
Evde eşinizden, çocuklarınızdan, annenizden, babanızdan; iş yerinde ise iş arkadaşlarınızdan bunu istemek hiç de zor değil. Yeter ki doğru zamanı bulun. Yetiştirmeniz gereken bir işin ortasında ya da fikir alışverişi yapmanız gereken bir anda değil, belki öğle yemeği sonrası, belki sabahın erken saatleri bunu istemek için uygun bir zamandır. Sadece kendinizle iletişimde olduğunuz bir an yaratın ve o an sadece kendinize odaklanın.
2. Önceliğiniz haline getirin.
Dişinizi fırçalamak, yüzünüzü yıkamak nasıl ki her gün kendiniz için mutlaka yerine getirdiğiniz aktivitelerse sessizlik molaları da böyle olmalı. Ruh sağlığınız ve huzurunuz için küçük sessizlik molalarını önceliğiniz haline getirin. Unutmayın bu bir lüks değil, zihinsel dinginliğiniz için bir ihtiyaç!
3. Etrafınızdaki insanlara da bunu öğretin.
Sessizlik molaları yaratırken önünüzdeki en büyük engel çevrenizdir. Bu engeli kaldırmak için çevrenizdekileri de bu konuda bilgilendirin. Kimbilir belki de koca bir sessizlik çemberinin öncüsü olursunuz.
4. Günün size sunduğu aralıkları iyi değerlendirin.
Duş alırken şarkı söylemek, arabayla eve giderken müzik dinlemek, bir toplantıyı beklerken telefonla uğraşmak hayatın size sunduğu sessizlik molalarını katletmenin en güzel biçimleridir. Unutmayın, eğer bu molaları gerçek bir konsantrasyon ve sessizlik içinde değerlendirirseniz faydasını görürsünüz. Sevdiğiniz bir şarkı eşliğinde veya Whatsapp mesajlaşmaları sırasında bu ritüeli gerçekleştirmek yasak.
5. Her gün mutlaka en az 1 sessizlik molası yaratın.
Adına meditasyon da diyebilirsiniz, self sessizlik seansı da. Yeter ki içeriği sadece size ait tenha anlardan oluşsun. Artık yürüyüşe kulağınızda kulaklık olmadan çıkın. Aldığınız duşun süresini 5 dakika daha uzatın. 15 dakika erken uyanıp sabah kahvesinin tadını bu anları yaşayarak çıkarın.